

| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 3 mm |
| Width | 3 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 10 |
| Height | 1 mm |
| Packaging | Reel |
| Thickness | 0.9 mm |
| RoHS | Compliant |
| Min Input Voltage | 3.5 V |
| Output Current | 500 mA |
| Output Voltage | 58 V |
| Output Type | Adjustable |
| Max Supply Voltage | 60 V |
| Min Supply Voltage | 3.5 V |
| Max Output Current | 500 mA |
| Quiescent Current | 116 µA |
| Synchronous Rectifier | No |
| Output Configuration | Positive |
| Topology | Buck |
| Switching Frequency | 2.5 MHz |
| Max Input Voltage | 60 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Nominal Supply Current | 116 µA |
| Min Output Voltage | 800 mV |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Max Output Voltage | 58 V |
| Max Duty Cycle | 100 % |
| Schedule B | 8542390000 |
Stock: 422
Distributors
pcbx
Unit Price$0.99994
Ext.Price$0.99994
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.99994 | $0.99994 |
| 10 | $0.91430 | $9.14300 |
| 25 | $0.81316 | $20.32900 |
| 50 | $0.72321 | $36.16050 |
| 100 | $0.64321 | $64.32100 |
| 300 | $0.63097 | $189.29100 |
| 500 | $0.61896 | $309.48000 |
| 1000 | $0.60829 | $608.29000 |
